"Lærerike og betagende portretter ..."
- Knut Hoem, NRK P2
"... berättad med en välutvecklad radar för detaljer."
Dagens Nyheter
"... det, der gør bogen så god, er forfatterens usædvanlige evne til at gøre mennesker levende for læseren."
Information
"... hun er en blændende fortæller, også når hun lader serberne presentere deres dårlige sag."
Ekstrabladet
Når er en fortelling over?
Noen historier har ingen slutt, bare en fortsettelse. Som i denne boken. Menneskene jeg møtte i Serbia rundt årtusenskiftet fortsatte å leve i meg etter at jeg forlot landet. De har trukket meg tilbake flere ganger.
Dette er deres fortsettelse.
En av dem forbereder seg på å dø, en annen har mistet sin beste venn, en tredje sitter i fengsel, en fjerde prøver å skrive seg ut av hverdagen. Noen forsøker bare å gå videre.
Åsne Seierstad (f. 1970) er cand.mag fra Universitetet i Oslo med fagene russisk, spansk og idéhistorie. Som krigskorrespondent dekket hun konflikten i Irak (2003) og Afghanistan (2001) for skandinavisk presse og media. Fra 1998 til 2000 jobbet hun i NRK Dagsrevyen, og dekket blant annet krigen i Kosovo i 1999. Hun var korrespondent for Arbeiderbladet i Kina 1997, og i Russland fra 1993 til 1996. Seierstad har tidligere utgitt bøkene Med ryggen mot verden (2000), Bokhandleren i Kabul (2002) og Hundre og én dag (2003).Hun har mottatt en rekke nasjonale og internasjonale priser for sitt journalistiske virke og for sine bokutgivelser.