Arbeidets filosofi - 2011 - (9788215019062)

Arbeidets filosofi

Nettpris: 210,-
Ordinær pris 259,-
Format: Heftet (myke permer)
Tilgjengelig på lager hos vår leverandør

Denne boken tilhører følgende kategorier


Vi moderne mennesker har enorme forventninger til arbeidslivet. Det skal være både morsomt og meningsfylt. Arbeidet utgjør en stor del av vår identitet. Men hva skjer hvis arbeidslivet skuffer oss? Og hva skjer når våre forventninger faktisk oppfylles? Er det en sjanse for at vi ignorerer det i livet som er langt viktigere enn jobben?

Filosofen Lars Fr. H. Svendsen utforsker meningen med arbeid i "Arbeidets filosofi". Han gir en tankevekkende oversikt over klassiske og moderne arbeidsteorier og krydrer fremstillingen med populærkulturelle referanser og egne arbeidserfaringer fra rengjøring og sportsjournalistikk til filosofisk bestselgerforfatter. Vi hører om arbeid som kilde til alt fra dyp personlig tilfredsstillelse til total kjedsomhet, om hva lønn egentlig betyr for oss, og hvordan det å bli ledet påvirker opplevelsen av jobben.
 
Arbeidslivet har endret seg enormt på kort tid, og vi må finne oss til rette i det på ny, hevder Svendsen. Han maner til forsiktighet i forhold til å skru forventningene til arbeidet for høyt opp, og advarer samtidig mot forestillingen om lykke som frihet fra arbeid. Selv om vi av og til er lei av jobben, ville mange bli desperate uten de rammer og det sosiale nettverk arbeidet bringer inn i livet vårt.
 
"Markedet flyter over av bøker om ledelse og selvrealisering og oppskrifter på suksess. Denne lettleste 150 sider lange boken føyer seg heldigvis ikke inn i rekken." Eva Grinde, Dagens næringsliv

Filosofen utforsker her meningen med arbeid. Han mener at mange har for høye forventninger til arbeidslivet, og advarer mot forestillingen om lykke som frihet fra arbeid. Han gir en oversikt over klassiske og moderne arbeidsteorier, blandet med populærkulturelle referanser og egne arbeidserfaringer. Har litteraturliste og navneregister.

  • Utgitt: 2011
  • Innbinding: Heftet (myke permer)
  • Språk: Bokmål
  • ISBN10: 8215019064
  • ISBN13: 9788215019062
  • Forlag: Universitetsforl.
  • Sider: 167

Av denne forfatteren

Tre essays om liberalisme

89,-
Tre essays om liberalisme - 2008 - (9788292581223)
Våren 2007 startet Civita en debatt om innholdet i begrepet liberalisme. Et godt ...
Nettpris: 89,-
Ordinær pris 99,-

Frykt

226,-
Frykt - 2007 - (9788215011752)
Forfatteren mener vi lever i en fryktkultur, frykten har blitt altomfattende. Frykten ...
Nettpris: 226,-
Ordinær pris 279,-

Filosofi og vitenskapsteori til ExPhil

372,-
Filosofi og vitenskapsteori til ExPhil - 2011 - (9788215019352)
Boka gir en innføring i sentrale filosofiske problemer og posisjoner, og er ...
Nettpris: 372,-
Ordinær pris 459,-