Cosa Nostra, Camorraen, 'Ndrangheta - mafiaen er blitt mektigere, rikere og mer hensynsløs enn noen gang tidligere. Gjennom stråmenn eier de tusenvis av bedrifter. Den har politikere, politifolk og dommere i sitt nettverk. Den italienske mafiaen har nærmest fått monopol på omsetningen av kokain i Europa, søppel er blitt «big business», og bål med giftig avfall lyser opp nattemørket i Sør-Italia.
Hva skjer når vanlige italienere, med fare for sitt liv, tar opp kampen mot mafiaen? Forfatter Per Kristian Aale forteller historiene til disse modige italienerne: Forretningsmannen som slutter å betale beskyttelsespenger, borgermesteren som ikke lenger tillater korrupsjon, rullestolbrukerne som trosser mafiaen når ingen andre tør. De siste årene har det vokst fram en folkebevegelse som kjemper for et samfunn uten drap, vold og økonomisk kriminalitet.
I seks år har Aale reist på kryss og tvers i mafiaens Italia. Han tar leseren med til Sicilia der den første antimafiabevegelsen oppstod som en reaksjon mot Cosa Nostra, til de fattige bydelene i Napoli der Camorraen bygget seg opp med smuglersigaretter og narkotika, og til mørkets hjerte - den lille byen San Luca i Calabria. Herfra styrer 'Ndrangheta et imperium som nå strekker seg til alle verdens hjørner.
Per Kristian Aale (f. 1973) har studert russisk og statsvitenskap i tillegg til journalistikk. De siste 14 årene har han jobbet i Aftenposten som gravejournalist og korrespondent i Moskva og Brussel. De modige er hans første bok.
Read more
Product details
ISBN
9788243009462
Published
2015-08-14
Edition
1. edition
Publisher
Forente forlag AS
Weight
450 gr
Height
226 mm
Width
153 mm
Thickness
22 mm
Age
Voksen
Language
Product language
Bokmål
Format
Product format
Innbundet
Number of pages
258
Genre
Faglitteratur
Author