Denne kortromanen, som handler om Palestina i 1948, ble utgitt rett etter at krigen var over og skapte umiddelbart sensasjon. Siden den gangen har boken fortsatt å utfordre og uroe leserne. De mange debattene den har medført, ville i seg selv være god nok grunn til å lese den, men "Khirbet Khizah" er noe mer enn et viktig historisk dokument. Det er også et lite kunstverk. S. Yizhars lyriske stil og kraftfulle skildring av landskapet er kanskje like sterkt som hans smertefulle ærlighet i beskrivelsen av disse grunnleggende hendelsene i Israels historie. Til tross for bokens solide posisjon, er det bare de siste årene den er blitt oversatt til andre språk.
"Boken er klart og vakkert skrevet, men her er ingen estetisering av krig og vold. (...) Yizhar rekker mye på under 100 sider; romanen er lyrisk og stemningsskapende ..."
Atle Christiansen, Aftenposten
"Boken er klart og vakkert skrevet, men her er ingen estetisering av krig og vold. (...) Yizhar rekker mye på under 100 sider; romanen er lyrisk og stemningsskapende ..."
Atle Christiansen, Aftenposten
Les mer
Pseudonym for Yizhar Smilansky. Sidetall hentet fra første trykte norske utgave
Produktdetaljer
ISBN
9788203215964
Publisert
2011-10-10
Utgave
1. utgave
Utgiver
Aschehoug AS
Aldersnivå
Voksen
Språk
Product language
Bokmål
Format
Product format
E-bok
Antall sider
94
Orginaltittel
Hirbet Hize'a
Sjanger
Skjønnlitteratur
Forfatter
Oversetter