«Den nye lakseboka er eventyrlig lesning om laksens dramatiske historie på Sørlandet. Og den er skrevet med engasjement og hengivenhet av fagfolk, en yrkesgruppe som ikke utmerker seg med å uttrykke følelser. [...] en spesielt betydningsfull bok i diskusjonen om fremtidens utvikling av Sørlandet.»
- Valerie Kubens, Fædrelandsvennen 20. juni 2022
«... denne boken ANBEFALES på det sterkeste. Forfattertrioen har truffet meget bra, både med formidling av det historiske, verdien av å ha levende elver, og ikke minst svært nyttig informasjon rundt fisket i de ulike elvene. Dette sammen med gode bilder gjør at jeg personlig sitter igjen med en god følelse.»
- Ole Martin Gilbu, fiskeavisen.no 19. september 2022
Laks og laksefiske på Sørlandet er historien om hvordan det har vært mulig å gjenskape Sørlandet som laksedestinasjon. Etter mange tiår med forsuring av vann og vassdrag, har målrettet og omfattende vassdragskalking ført til at laksen er tilbake i elvene som i sin tid var berømt for sin lakserikdom. I miljøvernhistorisk perspektiv er dette en av få virkelige gladsaker. Den viser at det nytter å snu en negativ utvikling og reparere skader vi mennesker har påført naturen og økosystemene.
Sterke laksebestander i elvene på Sørlandet er viktig, og økende interesse for laksefiske i landsdelen viser at investeringene i elvene betaler seg gjennom ringvirkninger som også bidrar til viktig verdiskaping på Sørlandet.
I denne boka presenterer forfatterne 10 elver med stor lokalkunnskap, og gjennom tekst, foto og kart inspirerer boka sportsfiskerne til å sette kursen mot Sørlandet og laksefiske i sørlandske lakseelver. For laksefiskere har Sørlandet seilt opp som en ny, attraktiv destinasjon, og Mandalselva er ofte på topp ti-lista over norske lakseelver. Samtidig formidler forfatterne den gode historien om laksens storhetstid, fravær og tilbakekomst – en historie som vekker internasjonal oppmerksomhet.