Hvordan forteller man om det som nesten ikke lar seg fortelle? Boken tar for seg syv norske vitneskildringer fra Auschwitz og andre nazistiske konsentrasjonsleirer. Dette er de få beretningene vi har fra dem som overlevde, og som skrev for å minnes, advare og forstå.
Dingstad analyserer det personlige og det historiske i disse syv viktige bøkene av norske tidsvitner. Han viser hvordan vitneskildringene formidler de ekstreme erfaringene: fangenskap, sult, tvangsarbeid og tap, men også vennskap, håp og overlevelse.
Boken setter de norske vitnene inn i en internasjonal kontekst, og reflekterer over hvordan historien kan fortelles når tidsvitnene ikke lenger er blant oss. Boken er både en introduksjon til et unikt korpus av norsk krigslitteratur og et bidrag til vår felles minnekultur om Holocaust.
Les mer
Produktdetaljer
ISBN
9788282658270
Publisert
2026-03-13
Utgave
1. utgave
Utgiver
Forente forlag AS
Vekt
511 gr
Høyde
230 mm
Bredde
167 mm
Dybde
28 mm
Aldersnivå
Voksen
Språk
Product language
Bokmål
Format
Product format
Innbundet
Antall sider
269
Sjanger
Faglitteratur
Forfatter