En fransk tegneserie med handling fra Norge trekker linjer fra krigen til nåtidens konspirasjonsteorier.
- Morten Harper, klassekampen.no
Det lille forlaget Omnipax tar et viktig ansvar når de får denne boken oversatt til norsk, i habil språkdrakt av Thomas Lundbo. [...] Kvaliteten på tegneserien er så høy at boken fint kan brukes som undervisning i norske skoler.
- Egon Låstad, Barnebokkritikk
Det er et udelt gode at denne typen øyeåpnende bøker om krigen skrives og oversettes for ungdom.
- Johanne Elster Hanson, Morgenbladet
Marogers utforsking av kven ho er gjennom portrettet av mor hennar viser tydeleg korleis fortida angår henne, men også oss som les boka. Det er umogeleg å ikkje la seg rive med av forteljinga, kanskje særleg for norske lesarar som kan få eit unikt innblikk i ein del av historia mange ikkje kjenner så godt til.
- Asle Sætre, Serienett.no
Dette er definitivt en av bøkene vi alle burde lese, og jeg håper på flere i samme sjanger.
- Linn Isabel Eielsen, Empirix.no
«ØYEÅPNENDE» Johanne Elster Hanson, MORGENBLADET
«En bok til ettertanke. [...] Anbefales!» @meretemonologer
Lebensborn (Livskilde) var navnet på en organisasjon grunnlagt i 1935 av Heinrich Himmler. Organisasjonen skulle øke fødselstallene i Tyskland og tilrettelegge for «rase- og arvebiologisk verdifulle» mødre og barn. Organisasjonen drev fødehjem der omtrent 11 000 barn ble født. Fra 1941 omfattet virksomheten også «rasemessig verdifulle barn» fra okkuperte områder, som Norge. Hurdal Verk var det første Lebensborn-hjemmet etablert utenfor Tyskland. Her ble Isabelle Marogers mamma født. Foreldrene var norske Gerda på 17 og tyske Paul på 19. Da krigen var over, ble skammen for tung å bære for tenåringen Gerda: Den to år gamle datteren ble adoptert bort til en fransk familie. Dette er historien om henne, moren – og datteren, som forteller den.
En mindre kjent side av historien om andre verdenskrig. En personlig beretning der hovedhandlingen utspiller seg i Norge, rundt Lebensborn-hjemmet Hurdal Verk.
Isabelle Maroger (f. 1979) er bosatt i Lyon i Frankrike. Moren er norsk og faren fransk. Maroger er utdannet ved kunstskolen Emile Cohl og jobber som tegneserieillustratør for diverse forlag, pressen og reklamebransjen.